Театр етичних мініатюр

В НВК №25 "Волошка" створені  умови для розвитку духовності дитини через залучення її до різних видів художньої діяльності, яка включає зображувальну, музичну, художньо-мовну та театралізовану. На нашу думку, найбільш ефективним шляхом вирішення  проблеми розвитку духовності у дітей є залучення вихованців НВК до участі в таких видах мистецької діяльності, які виконують функцію позитивно–емоційного та духовного збагачення, натхнення, що сприяє витісненню  тривожності, напруги, почуття безпорадності. Педагогічний колектив дотримується аксіоми: всі діти здібні! Треба лише створити умови для прояви та розквіту цих здібностей.

«Засіяти добром дитячі душі!» - це головний лозунг діяльності театру етичних мініатюр, яку організовує практичний психолог закладу Фортунатова Марина Олегівна.

Своє найголовніше завдання вона бачить насамперед у становленні, збереженні та примноженні  людського в людині. Адже знання, отримані разом з почуттями, емоціями, враженнями, дивують своєю глибиною та міцністю. Спрямованість діяльності театру етичних мініатюр є саме тим підгрунтям, на якому зростає духовно багата, морально свідома особистість, котрій притаманні  одвічні ознаки людської краси: доброта, милосердя, працелюбність, порядність, доброзичливість.

Основне завдання театру етичних мініатюр: наочно продемонструвати дітям, що «добре», а що «погано», спонукати дитину задуматися, яким треба бути, щоб людям, що навколо, було комфортно поруч з тобою, як себе поводитися, як спілкуватися, як розуміти одне одного. Невеличкі за обсягом п’єси (мініатюри) об’єднуються за домінуючою темою в одній виставі. «Чуйність», «Справедливість», «Жадібність», «Співчуття», «Вдячність», «Турбота» - це далеко не повний перелік тем, які засобами драматизації художніх літературних творів розглядаються під час вистав театру. Актором цього театру може бути  кожен з вихованців. А в обговоренні приймають участь всі: і глядачі, і діти, що тільки-но були акторами, і батьки, і педагоги. Обговорення приймає різні форми: дискусії, мозкового штурму, круглого столу.

В репертурі цього театру значне місце займають невеличкі оповідання Василя Сухомлинського, оповідання та казки мудрості інших авторів, які несуть в собі великий духовний заряд, спонукають дитину розуміти себе та інших, вчитися жити у злагоді з собою та  людьми,  любити природу та вміти милуватися нею. А «Буквар емоцій» (автор Т.Цидзіна) - практичний посібник, який народився у стінах нашого закладу, ця книга – пізнавальна та захоплююча подорож в світ емоцій, де зібрано багато художніх та поетичних образів, допомагає зробити роботу театру змістовнішою, цікавою та  незабутньою.

Діти переживають неабияку радість, захоплення, інтерес, намагаючись відтворити  образи своїх героїв - персонажів улюблених казок, своїх однолітків - героїв комедійних чи драматичних історій. В ході театралізованої діяльності  малюки створюють певний сценічний образ, використовуючи засоби міміки, пантоміміки, виразного мовного інтонування. Тому, невід’ємною частиною діяльності театру етичних мініатюр є не тільки репетиції, але й тренінг акторської майстерності, де діти вчаться перевтіленню, вираженню емоцій, почуттів «мовою тіла», інтонаціями, словами, адже інакше створити образ, історію – просто неможливо! Значне місце в роботі дітей над образами займає художньо-мовна діяльність, яка  передбачає виразне виконання  віршів, монологів та діалогів, розповідання казок, оповідань, віршів. Ці різновиди художньої діяльності мають широкі можливості для задоволення гострої потреби дітей у самовиявленні, самоствердженні, розвитку особистісних якостей – самооцінки, впевненості, відповідальності  тощо.